Cengiz YAĞIZ Kimdir?

21 Aralık 1964 yılında Ankara da doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Ankara da yaptı. 1994 yılında Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan mezun oldu.

1975 yılında Taekwondo sporuna başladı. 1980-1990 yılları arasındaki müsabıklık döneminde birçok sıklette Türkiye şampiyonlukları elde etti. Katıldığı Uluslararası şampiyona ve turnuvalarda 15 defa şampiyon oldu.

Sporcu olarak dünya çapındaki önemli başarıları,

1984      Büyükler Avrupa Şampiyonası                  2.

1985      Büyükler Dünya Şampiyonası                   2.

1986      Büyükler Avrupa Şampiyonası                  3.

1988      Büyükler Avrupa Şampiyonası                  2.

1988      Seul Olimpiyat Oyunları                           2.

Antrenör olarak başarıları,

Müsabıklık hayatı devam ederken 1983 yılında açtığı Yağız Spor Merkezinde antrenör olarak da bir çok Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında derece elde eden pek çok sporcu yetiştirdi.

Uzun yıllar Tarım Kredi Kooperatifi Spor Kulübünün antrenörlüğünü yaptı ve bu dönemde bu kulübüyle çok defa Türkiye Şampiyonasında takım halinde dereceler elde etti.

1996-2003 yılları arasında Taekwondo Federasyonu Başkanlığı yaptı.

1996-2004 Avrupa Taekwondo Federasyonu (ETU) Yönetim Kurulu üyeliği

1996-2003 Dünya Taekwondo Federasyonu Gençler Komisyonu Başkanlığı

1996-2004 Balkan Taekwondo Federasyonu Başkanlığı

Federasyon Başkanlığı döneminde ülkemizde düzenlediği spor organizasyonları

1997      Balkan Şampiyonası                                                               Bursa

1997      Avrupa Poomse Taekwondo Şampiyonası                                 Antalya

1998      Uluslar arası 75.yıl Cumhuriyet Kupası Taekwondo Turnuvası     Ankara

1998      Gençler Dünya Şampiyonası                                                    İstanbul

2000      Uluslar arası İsmet İraz turnuvası                                            Ankara

2001      Balkan Şampiyonası                                                               Edirne

2001      Uluslar arası İsmet İraz turnuvası                                            İzmir

2002      Avrupa Büyükler Taekwondo Şampiyonası                                Samsun

2003      İsmet İraz Turnuvası                                                              Ankara

2003      Balkan Şampiyonası                                                               İstanbul

 

Federasyon Başkanlığı dönemindeki önemli Uluslararası başarılar

1997      Avrupa Kupası Şampiyonluğu

1998      Avrupa Büyükler Şampiyonası Erkekler Avrupa Şampiyonluğu, Genel Klasman İkinciliği

1998      Dünya Gençler Şampiyonası üçüncülüğü. 3 altın 1 gümüş ve 2 bronz madalya elde edilmiştir. Gençlerde bu başarıya henüz ulaşılamamıştır.

1999      Büyükler Dünya Şampiyonası Üçüncülüğü

2000      Dünya Kupası Bayanlar 3.

2000      Avrupa Büyükler Şampiyonası Avrupa Şampiyonluğu

2000      Sidney Olimpiyat Oyunlarında ülkemize Taekwondo branşında ilk resmi olimpiyat Bronz madalyası kazandırıldı.

2001      Büyükler Dünya Şampiyonası Dünya İkinciliği.  Bu şampiyonada milli takımımız 2 Altın ve 3 Bronz madalya kazanmıştır. Bu başarıya halen ulaşılamamıştır.

2002      Erkekler Bayanlar ve Genel Klasmanda Avrupa Şampiyonluğu. Bu şampiyonada 6 altın 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazanılmıştır. Öncesinde ve sonrasında hiçbir ülke bu başarıyı gösterememiştir.

Ayrıca 1996-2003 yılları arasında birçok Avrupa Poomse Şampiyonasında Takım dereceleri elde edilmiştir.

Federasyon Başkanlığı döneminde yaşanan ilkler;

Cengiz Yağız’ın başkanlık dönemi öncesinde uluslar arası müsabakalara hakem olarak gitmek ve Uluslar arası hakem olmak adeta imkânsız gibiydi. Cengiz Yağız’ ın başkan olması ile birlikte Uluslar arası hakem olmayan (bölge ve milli) yüzlerce hakemlerimizin de uluslar arası maçlara götürülmesi sağlanmıştır. İçlerinden seçilen yetenekli hakemlerimiz Uluslar arası hakem yapılmıştır.

Yine Cengiz Yağız’ın başkanlığından önce Milli takım antrenörlüğü birkaç antrenörün tekelindeydi. Cengiz Yağız bu tabuyu yıkmış, Edirne’den Siirt’e kadar Türkiyenin her bölgesinden  alt yapıda başarılı olmuş yüzlerce antrenörümüze Milli takım antrenörlüğü kapısını açmıştır. Alt yapıdan gelen bu yüzlerce antrenörümüz ilk defa Cengiz Yağız döneminde Uluslar arası turnuvalara hatta Avrupa ve Dünya şampiyonası gibi en önemli turnuvalara gönderilmiştir. Diğer yandan sözleşmeli antrenörlük Taekwondo camiasında bilinmezken, Cengiz Yağız ilk sözleşmeli antrenörlerimizi de Taekwondo’ya kazandırmıştır. Bu yenilikler Türk Taekwondo’ sunun gelişiminde son derece etkili olmuştur.

Geçmişte yurt içi faaliyetler sadece Avrupa ya da Dünya şampiyonasına gönderilecek bir tek mili takım oluşturmak için yapılırdı. Cengiz Yağız bu tabuyu da yıkarak yurt içi faaliyetleri yeniden organize etmiş, yalnızca Avrupa ve Dünya şampiyonaları için bir takım deği,l A, B ve C şeklinde üç ayrı milli takım hazırlayarak Taekwondo milli takımımızın güçlendirilmesi sağlanmıştır. Bu dönemde birçok sporcumuz milli olma şansı yakalamış ve bir çok sporcumuz Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor bölümlerine girmiştir.

Cengiz Yağız bununla da yetinmemiştir; kendisinin Taekwondo’ nun içinden gelen ilk başkan olması, Taekwondo’nun içinden gelen idareci ve eski sporcularında federasyon yönetimine girmesini sağlamıştır. Böylelikle, Taekwondo’ nun yönetiminde tabandan gelen kişilerin söz sahibi olmasının önü açılmıştır. Bu dönemde federasyon kurulları kâğıt üzerinde değil, gerçekten faaliyet gösteren kurullar haline getirilmiştir. Bu gün Taekwondo’ yu Taekwondocular yönetiyorsa, bundaki en büyük pay şüphesiz Cengiz Yağız’ a aittir.

Herhangi bir ücret talep edilmeksizin, Antrenör ve hakem gelişim seminerlerinin de ilk defa düzenlenmesi yine Cengiz Yağız tarafından başlatılmıştır. Bu seminerler bugün olduğundan çok daha nitelikli, alanında uzman olan kişilerin ders verdiği, antrenörlerin gerçekten bir eğitim aldığı seminerlerdi. Bu seminerler neticesinde adı Taekwondo dan anılmayan bölgelerden dahi başarılı antrenörlerimiz çıkmış ve onlar sayesinde yine aynı bölgelerden Dünya ve Avrupa şampiyonu sporcularımız yetişmiştir.

Milli takım alt yapısına yönelik olarak bölgesel milli takım gelişim kampları, Kırmızı-siyah kuşaklar gelişim kampları, ağır sıkletdeki elit sporcu açığını kapatmak için fiziki yapısı uygun sporculara yönelik özel gelişim kampları da bu dönemde ilk defa gerçekleştirilmiştir.

Cengiz Yağız’ın Mili Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşmeler neticesinde Taekwondo ilk defa 1998 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı resmi yarışma programına dahil edilmiştir. Daha önce kapatılmış olan Türk silahlı Kuvvetleri ve Emniyet birimlerindeki Taekwondo faaliyetlerinin tekrar başlatılması da yine Cengiz Yağız’ın girişimleri neticesinde olmuştur. Bu sayede Milli sporcularımızın vatani görevlerini yaparken spordan da kopmamaları sağlanmıştır.

Cengiz Yağız’ın döneminde yürüttüğü sistemli, planlı, disiplinli ve özverili çalışmalar Taekwondo’yu Türkiye’de en fazla lisanslı sporcu sayısına taşımış ve Taekwondo’ yu Türkiye’de moda haline getirmiştir.

 

Taekwondoya Sahip Çık

Duyurular

Sitemiz Yayında

Çalışmalarımızı daha hızlandırmak ve kendimizi daha iyi ifade edebilmek için web sitemizi yayına aldık.

Görüşleriniz bizim için değerlidir.

Lütfen bize yazınız.

info@cengizyagiz.com

Uyarı

Gerek "taekwondoyasahipcik" facebook sayfasına, gerekse www.cengizyagiz.com web sitemizin konuk defteri ve eposta bölümlerine bu güne kadar bir kısım insanlar gerek düşünce yetersizliğinden, gerek provokasyon amaçlı olarak manuplatif bir takım iletiler yollamaktalar.
Bugünden sonra bu kişilere hak ettikleri şekilde karşılık verilecek ve sayfalarımızdan uzaklaştırılacaktır.

 

Telif Hakkı © 2017. cengizyagiz.com Tüm Hakları Saklıdır.