Rio Olimpiyatları Sonucuna Dair Kısa Tespitler - Kadir YAĞIZ

1) Türkiye, maalesef daha önceki olimpiyatlarda olduğu gibi, istenilen ve kendisine yakışan başarıyı genelde elde edememiştir.
2) Özelde değerlendirirsek, oyunların hiç kuskusuz en başarılı branşı Güreştir ve dolayısıyla Güreş Federasyonu en başarılı federasyon olmuştur.
3) Basari beklenen en önemli branşlardan olan Taekwondo da bir bronz madalya kazandık. Bu Taekwondo gibi bir branş için kısmi bir başarıdır. Çünkü Taekwondo güreşte olduğu gibi, öncelikle kota şansı bulunan tüm sıkletlerde olimpiyatlara katılabilmiş olmalıydı. Türkiye Rio'ya sadece 2 sıklette (1 bay 1 bayan) ancak katılabilmiştir ve madalya şansını başta azaltmıştır.


4) Sonuç olarak (Taekwondo için); bir önceki olimpiyatların ve Rio'ya katılan sporcu kafilesinin içindeki tek Olimpiyat altın madalyasına sahip Taekwondocumuz Servet Tazegül dereceye giremediği gibi, bir önceki olimpiyatların 2.si Nur Tatar bu oyunlarda 3.lük ile yetinmek durumunda kalmıştır.
5) Şahsi fikrim (katılmayabilirsiniz); özellikle paylaştığım videoyu izlerseniz, Nur Tatar'ın bronz madalyayı kazandıktan sonraki bayrakla olan turunu izlerseniz sanırsınız ki bir önceki oyunlarda 2. Olan sporcumuz bu oyunlarda altını yakaladı. Halbuki bir önceki oyunların 2.si olan Nur Tatar bu oyunlarda 3. lük ile yetindi ve bu turu attı (Spor bakanımız orda olduğu için yöneticilerimiz bu tur klasik oyunları oynamak için Nur'a bunu tavsiye etmiş olabilirler).
6) Tabii ki Nur'un bir önceki olimpiyatta 2. iken burada 3. olması bana göre sporun doğası gereği çok normaldir ve bu durumda takdire şayandır. ANCAK BU OLAY USAIN BOLT’un başına gelseydi böyle bir tur atmaya dermanı olmazdı sanırım.
7) Yani sporcularımız ve spor bakanımız başta olmak üzere, sporun yönetimindeki herkes büyük düşünmeli ve vizyon sahibi olmalı.

Telif Hakkı © 2017. cengizyagiz.com Tüm Hakları Saklıdır.