Gerçekten Avrupa'nın Zirvesinde miyiz? - Cengiz YAĞIZ

Taekwondo sporunu tercih edip Milli takımlara kadar seçilen ve Uluslar arası Turnuvalarda bir maç bile alma başarısını gösteren Milli sporcularımızı, onların ailelerini özel salon ve kulüp hocalarını da tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Çünkü alınan bir bronz madalyanın bile sporcular ve onların özel antrenörleri açısından ne kadar büyük önemi vardır bilirim. Sporcular ve özel antrenörleri içinde bir maç almış olmak bile büyük bir çalışma, gayret ve sabrın sonucudur. Her maçta önemlidir.


Bununla birlikte Federasyon yönetimi ve Teknik heyetiyle ilgili bazı düşüncelerimi, eleştirileri mi de yapmak zorundayım. 26-29 Mart 2015 tarihlerinde Rusya’nın Nalchik şehrinde yapılan 1.Olimpik Sıkletler Avrupa Şampiyonasından sonra, değil Avrupa - Dünya Şampiyonaları, Uluslararası turnuvalardan bile birkaç madalyayı zor alan Federasyon yönetimi ve Teknik heyeti, Nalchik’ta yapılan maçlarda aldığı madalyalarla, sanki Avrupa’nın zirvesine oturmuş gibi ellerinde kupalarla boy boy resimlerle camiamızın ve medyanın karşısına çıkarak algı çalışması yapmıştır. Bizler bunu yutmadık. Bu durum kimsenin de gözünden kaçmış değildir.

Milli takımımız Avrupa’nın zirvesine falan oturmamıştır. En son bir yıl önce Azerbaycan'da yapılan 21. Büyükler Avrupa Şampiyonasında 1 altın madalyayı zor bela almış, iki yıl önceki Meksika'da yapılan 21. Büyükler Dünya Şampiyonasında ise Milli takımımız tarihinde ilk defa bir bronz madalya bile alamamıştır. Türk Taekwondosuna Avrupa’nın ve Dünyanın zirvesinde diyebilmemiz için iki yılda bir yapılan bu şampiyonalardaki başarısını görmemiz gerekmektedir. Ölçü bu şampiyonalardır. Avrupa da yapılan değişik birçok Uluslararası Turnuvalar kadar önemi, kalitesi ve katılımın olmadığı şampiyonalarda alınan madalya ve kupalarla şovlar yaparak ancak kendinizi kandırır, reklam ve algı ile günü kurtarmaya çalışırsınız.

Evet; Taekwondomuz bu hali ile gerçekten Avrupa’nın ve Dünyanın zirvesindedir. Türk Taekwondo sunun nerelerden nerelere düştüğü, küçük başarıları nasıl algı ile pazarlama yaptıkları açıkça ortadadır. Bu yönüyle Federasyon yönetimimiz çok başarılı olmaktadır. Bunun içinde kendilerini tebrik etmek lazım. Yıllardır bunu çok iyi şekilde yapmaktadırlar. Ama camiamız geçmişteki başarıları, zirveye nasıl oturulduğunu ve bugünkü zirve anlayışını da çok iyi bilmektedir. Aslında Federasyon yönetiminin bu tutumu, camiamızın tecrübe ve hafızasını çok hafife almasının da en güzel örneğidir.
Federasyonumuz yönetimiyle menfaat birlikteliğinde olan, bu otobüs devrilirse kendi menfaatleri de biter, Türk Taekwondosunun durumu ne olursa olsun bizim menfaatlerimiz hep devam etsin düşüncesinde olan bazı antrenör ve idareci arkadaşlarımız bana kızacaklardır. Ama kusura bakmasınlar ben şakşakçılık yapamayacağım. Bu işleri az çok bilen bir insan olarak gerçekleri de söylemek ve camiamızla aşağıdaki gibi paylaşarak yorum ve takdirleri de sizlere sunacağım.
1.Olimpik Sıkletler Avrupa Şampiyonasına 30 ülke katılmıştır. Ama siklerde bir çok ülke ikişer sporcu ile geldiklerinden sıkletlerdeki ülke sayıları farklıdır.-58 kg 23 sporcu -16 ülke,-68 kg 30 sporcu -21 ülke,-80 kg 20 sporcu 14 ülke,+80 kg 16 sporcu -12 ülke,-49 kg 16 sporcu 12 ülke,-57 kg 15 sporcu 10 ülke, -67 kg 15 sporcu-11 ülke,+67 kg 15 sporcu 10 ülke. Normal iki yılda bir yapılan Avrupa Şampiyonalarına ise en az 47 ülke her sıklette en fazla bir sporcu ile katılmaktadır.

2.Olimpik Sıkletler Avrupa Şampiyonasına Avrupa’nın Taekwondo sporunda önde gelen ülkelerinden İSPANYA, ALMANYA. İNGİLTERE gibi ülkeler de katılmamıştır.
3.Olimpik Sıkletler Avrupa Şampiyonasına katılan ülkelerden Türkiye hariç birçok ülke (SRB, PRO, SWE, FIN, HUN, MDA, PLO, CRO, ISR, AZR, UKR, BLR, ARM, SRB) sıkletlerde ikişer sporcu ile Rusya ise üçer sporcu ile bu maçlara iştirak etmiştir. Neden Türkiye ikişer sporcu hakkı varken bu hakkını sporcularımızın tecrübesi için kullanmamıştır?

Bu bilgiler doğrultusunda normalde iki yılda bir yapılan Avrupa Şampiyonası havasında Avrupa’nın zirvesindeyiz diye şovlar yapanların ne gibi bir acziyet içerisinde olduklarının ve bu Olimpik Sıkletler Avrupa Şampiyonasına İspanya, Almanya, İngiltere gibi birçok ülkenin de katılmadığı göz önünde bulunduracak olursak, bu şampiyonanın öneminin ve başarısının takdirini siz değerli camiamıza sunarım.

Turnuvaya katılan ülkeler ve sporcu listesini görmek için tıklayınız...

Telif Hakkı © 2017. cengizyagiz.com Tüm Hakları Saklıdır.