Uluslararası Olimpiyat Komitesi Ve Birleşmiş Milletlerin Sporun Özerkliğini Tanıyan 5 Kasım 2014 Tarihli Kararı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Birleşmiş Milletlerin (BM) sporun özerkliğini tanıyan 5 Kasım 2014 tarihli kararını büyük bir memnuniyetle karşıladı. Birleşmiş Milletler 'in 69'uncu genel kurul toplantısında oybirliği ile alınan kararda "BM, Olimpik Hareket'in lideri IOC’nin misyonu yanında, sporun bağımsızlığı ve özerkliğini destekler" denilmekte... BM kararı; eğitim, sağlık, gelişme ve barışa katkı sağlayan sporda uluslararası yarışmaların dostluk, karşılıklı anlayış ve her türlü ayrımcılığı reddederek birleştirici ve uzlaştırıcı şekilde düzenlenmesine saygı gösterilmesini talep etmek suretiyle boykotlara karşı çıkmakta.


BM'de 'Gözlemci Devlet Statüsü 'ne sahip olan IOC'nin Başkanı Thomas Bach, BM'in 2013 yılında yapılan genel kurulunda, sporun kendi evrensel hukukunu yaratan ilk sosyal alan olduğunu ve uygulanabilmesi için de özerk olması ve buna siyasetin saygı göstermesi gerektiğine işaret etmişti.
BM kararını spor-siyaset ilişkilerinde 'tarihi bir dönüm noktası' olarak niteleyen Bach: "Siyasi Kurumlarla, sporun özerkliğini tanıyan bu karar doğrultusunda işbirliğine gitmeliyiz. BM ve IOC arasında mevcut olan mükemmel ilişkiler, ulusal düzeyde Milli Olimpiyat Komitelerinin kendi hükümetleri ile sporun her şartta siyaseten tarafsız kalması bazında kuracakları ilişkilere örnek teşkil etmelidir" dedi.
Bach; IOC'ye bağlı 205 Milli Olimpiyat Komitesi başkanlarına gönderdiği yazıda, sporun özerkliğinin kendi ülkelerinde güçlendirilmesi ve siyasi otoriteler ile olan diyaloglarda sporun BM’in 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi' kapsamında değerlendirilmesini teşvik etmelerini istedi.

Telif Hakkı © 2017. cengizyagiz.com Tüm Hakları Saklıdır.