Türkiye Taekwondo Federasyonu 2013 Yılı Faaliyet Programı

2012 yılındaki Taekwondo Federasyonu Başkanlık seçimlerinden önce hazırladığımız Projelerimiz arasında bulunan, bastığımız seçim kitapçığında ve sitemizde http://www.cengizyagiz.com/projeler.html linkinde yer alan 9. maddeyi yeniden hatırlatmak ve paylaşmak istiyoruz.

 

9. Yurt içi müsabakalara önem verilmemiştir

Federasyonumuz sadece milli takıma ve yurt dışı seyahatlerine yönelmiştir. Bunun tek sebebi delege avcılığıdır. Federasyonumuzun görevi sadece Mili takımlarda başarılı olmak değildir, aynı zamanda yurt içinde Taekwondoyu tanıtmak, yaymak ve geliştirmek de görevleri arasındadır. Ayrıca tabandaki birçok antrenörü yurtdışı maçlar değil, yurt içi faaliyetler ilgilendirmektedir Mevcut yönetim, tabanı ayakta tutan ve alt yapıyı oluşturan yurt içi faaliyetlerini görmezden gelmiştir. Poomse müsabakalarına gereken önem verilmemiştir. Senede sadece birer Türkiye şampiyonası milli takıma girememiş birçok sporcunun ve antrenörün motivasyonunu bozmuştur ve her yıl yüzlerce insanın Taekwondoyu bırakmasına neden olmuştur Bu durum Taekwondonun ülkemizde yaygınlaştırılması ve tanıtılması çabalarına darbe vurmaktadır. Bu sebepten dolayı bir çok sporcu ve antrenör yeni kurulmuş kickboks, muay thai, bocce, badminton gibi sporlara yönelmektedir. Bu Taekwondo da kan kaybına neden olmuştur.

Hedef Alanları

Yurt İçi Müsabakalara Daha Fazla Önem Verilecektir.

Eylem Plan 1: Türkiye Şampiyonaları, gruplar elemelerine göre yapılacaktır.

1)Gençler ve Büyükler kategorisinde Doğu ve Batı grubu olmak üzere iki grup müsabakası yapılacaktır. Grup müsabakalarına katılım serbest olacaktır. Bu maçlarda ilk 16ya giren sporcular daha sonra yapılacak olan iki Türkiye Şampiyonasına girmeye hak kazanacaklardır.

2)Grup müsabakasının yapılacağı yıldan bir önceki yılda Olimpiyat Oyunlarında, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında derece yapan sporcular grup müsabakalarından muaf tutularak, direk Türkiye şampiyonalarına katılacaklardır.

3)Gençler ve Büyükler, bay ve bayanlar kategorisinde yeşil kuşak ve kırmızı kuşak derecesine sahip olanlar arasında yapılacak il seçme şampiyonasında 1. olan sporcular grup maçlarına katılabileceklerdir

4)Minikler ve Yıldızlar için birer Türkiye şampiyonası yapılacaktır. Bu Türkiye şampiyonalarına, il seçmelerinde ilk dörde giren sporcular katılabilecektir.

5)Ümitler Türkiye şampiyonası katılımında bir kontenjan olmayıp, katılım serbest bırakılacaktır.

6)Kulüp’ler Türkiye şampiyonalarına bayanlarda, en az 4, erkeklerde en az 5 sporcu ile katılabilinecektir. Bay ya da Bayan takım olarak katılabilinir.

Eylem Plan 2: Poomse şampiyonaları yeniden yapılandırılacak

1)Doğu ve Batı grubu olmak üzere iki grup Poomse müsabakası yapılacaktır. Her kategoride ilk dört dereceye giren sporcular Türkiye Şampiyonalarına girmeye hak kazanacaktır. Bir önceki yılda Poomse Dünya/Avrupa şampiyonasına katılmış sporcular grup şampiyonalarından muaf tutularak, direk Türkiye şampiyonalarına katılacaklardır.

2)Poomse alt yapısının oluşturulması ve Türkiye geneline yaygınlaştırılması amacıyla Yeşil kuşak ile Kırmızı kuşaklar arası müsabakalar yapılacaktır.

3)Kırış Müsabakaları yapılacaktır. Bu amaçla, kırış müsabakalarında kullanılan kırış malzemeleri satın alınıp, bölgelere dağıtımı yapılacaktır.

a)Poomse dalında yaratıcı poomse yarışması yapılacaktır.

5)Avrupa ve Dünya şampiyonaları önce, en az iki olmak üzere imkânlar ölçüsünde, daha fazla Uluslararası poomse yarışmalarına gidilecektir.

Eylem Plan 3: Masterler arası (38 yaş üstü) Taekwondo müsabakaları yapılacaktır.

Bu müsabakalar Türkiye Şampiyonaları ile birlikte düzenlenecek. Böylelikle Olimpik müsabakalar, Poomse, kış müsabakaları ve masterler müsabakalarının aynı anda yapılması ile Taekwondo şampiyonalarının FESTİVAL havası içerisinde geçmesi sağlanacaktır.

 

Bu da mevcut federasyon yönetimimizin açıkladığı 2013 Yılı Faaliyet Programı: http://www.turkiyetaekwondofed.gov.tr/default.asp?SayfaID=41

 

Takdirlerinize...

Taekwondoya Sahip Çık

Duyurular

Sitemiz Yayında

Çalışmalarımızı daha hızlandırmak ve kendimizi daha iyi ifade edebilmek için web sitemizi yayına aldık.

Görüşleriniz bizim için değerlidir.

Lütfen bize yazınız.

info@cengizyagiz.com

Uyarı

Gerek "taekwondoyasahipcik" facebook sayfasına, gerekse www.cengizyagiz.com web sitemizin konuk defteri ve eposta bölümlerine bu güne kadar bir kısım insanlar gerek düşünce yetersizliğinden, gerek provokasyon amaçlı olarak manuplatif bir takım iletiler yollamaktalar.
Bugünden sonra bu kişilere hak ettikleri şekilde karşılık verilecek ve sayfalarımızdan uzaklaştırılacaktır.

 

Telif Hakkı © 2017. cengizyagiz.com Tüm Hakları Saklıdır.